Syng med på Sorø Sø: En sejltur med højskolesange

dato

Fredag den 2. maj 2025 inviterer Sorø Bådfart til en unik oplevelse på vandet. Tag med på en sejltur fyldt med fællessang, når vi synger sange fra Højskolesangbogen under ledelse af Erik Lindsø og med klaverakkompagnement af Marianne.

Oplev den smukke Sorø Sø fra en helt ny vinkel, når vi sejler ud fra Søgade anløbsbro. Turen byder på fællessang, hvor vi sammen vil synge kendte og elskede sange fra Højskolesangbogen.

Musikalsk ledsagelse og fællesskab

Erik Lindsø vil være sangvært på turen, mens Marianne sørger for den musikalske ledsagelse på klaveret. Det bliver en dag fyldt med musik, fællesskab og hyggelig stemning.

Praktisk information

Der vil være mulighed for at købe kolde drikkevarer ombord, men du er også velkommen til at medbringe din egen kaffe eller andre drikkevarer.

Vi mødes ved anløbsbroen i Søgade, og det anbefales at komme i god tid for at sikre en god plads ombord.

Detaljer om arrangementet:
Dato: Fredag 2. maj 2025
Tidspunkt: Kl. 10:30
Sted: Sorø Bådfart, Søgade anløbsbro, 4180 Sorø
Entré: 100 kr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut