Oplev nattergalens sang ved Tystrup Sø

dato

Tag med Dansk Vandrelaug, Vestsjælland, på en skøn vandretur ved Tystrup Sø og Kongskilde den 3. juni 2025. Turen byder på en unik mulighed for at høre nattergalens strofer i de naturskønne omgivelser.

Dansk Vandrelaug, Vestsjælland, inviterer alle interesserede til en aften i naturen, hvor vi vil udforske de smukke stier ved Tystrup Sø og Kongskilde. Målet er at opleve den betagende lyd af nattergalens sang i skumringen.

Vandretur med nattergalens sang som højdepunkt

Vandreturen starter kl. 18.30 fra P-pladsen ved Kongskildegård. Ruten har en sværhedsgrad af Grøn/4 og strækker sig over 10 km, hvilket gør den tilgængelig for de fleste. Turen ledes af Benny Pedersen, som vil guide deltagerne gennem den naturskønne rute.

Det er en oplagt mulighed for både erfarne vandrere og nybegyndere til at nyde naturen og måske være heldige at høre nattergalen.

Praktiske detaljer

Arrangementet afsluttes ved samme sted kl. 21.30. Entréprisen er 60 kr, og alle er velkomne til at deltage.

Praktisk information
Dato: Tirsdag 3. juni 2025
Tid: Kl. 18.30 - 21.30
Sted: Kongskilde Friluftsgård/Sorø vandrehjem, Skælskørvej 34, 4180 Sorø
Arrangør: Dansk Vandrelaug, Vestsjælland
Entré: 60 kr
Leder: Benny Pedersen, 20226485



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut