Oplev Beethoven med Anne-Sophie Mutter og DR Symfoniorkestret i Sorø

dato

Victoria Teatret i Sorø åbner dørene for en helt speciel musikoplevelse, når stjerneviolinisten Anne-Sophie Mutter sammen med DR Symfoniorkestret præsenterer Beethovens ikoniske Violinkoncert. Den 24. januar 2026 kl. 15:00 kan publikum glæde sig til en biografversion af denne klassiske mesterværk, præsenteret af skuespiller Caspar Phillipson.

Den verdensberømte violinist Anne-Sophie Mutter tager publikum med på en musikalsk rejse gennem Beethovens store Violinkoncert, der er kendt som et af den klassiske musiks mest elskede værker. Sammen med DR Symfoniorkestret bliver koncerten en uforglemmelig oplevelse for alle musikelskere.

En særlig biografversion

Arrangementet er en unik biografversion af en af DR's stjernestunder, hvor skuespiller Caspar Phillipson fungerer som vært. Publikum kan forvente en kombination af musik og fortælling, der giver koncerten en ekstra dimension.

Praktisk information

Dato: Lørdag 24. januar 2026
Tid: Kl. 15:00
Sted: Victoria Teatret, Storgade 15, 4180 Sorø
Entré: 125 kr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut