Heksemagi og historie - En rejse gennem tidens mystik
Mandag den 24. marts 2025 kl. 16:00 kan du deltage i læsekredsen "Heksemagi og historie". Denne unikke læsekreds mødes fem mandage i foråret 2025 og udforsker forskellige værker om hekse og deres historie. Med start den 24. februar vil deltagerne diskutere bøger som "Heksens alfabet" af Nanna Goul og "Voksbarnet" af Olga Ravn. Læsekredsen afsluttes med "Herrens bødler" af Maria Helleberg, som også vil være til stede til Sankt Hans for at holde foredrag.
Ønsker du at deltage i læsekredsen, kan du kontakte Rose på roseg@soroe.dk for tilmelding. Bemærk, der er få ledige pladser.
Livestreamet foredrag: Hvordan finder vi mening med livet?
Tirsdag den 25. marts 2025 kl. 19:00 inviterer Sorø Bibliotek til et livestreamet foredrag om hjerneforskning, der udforsker, hvordan elementer som natur, musik og sociale relationer påvirker vores livskvalitet. Foredraget, der streames fra Aarhus Universitet, præsenteres af hjerneforsker Morten L. Kringelbach, som vil dele de nyeste forskningsresultater om nydelse og mening i livet.
Arrangementet er gratis, men kræver billet af pladshensyn. Billetter kan hentes på biblioteket i betjent tid eller online. For mere information om foredraget, klik her.
Praktisk Information
Datoer: Mandag 24. marts 2025 og tirsdag 25. marts 2025
Tidspunkter: Læsekredsen kl. 16:00, Foredraget kl. 19:00
Sted: Sorø Bibliotek & Bykontor, Storgade 7, 4180 Sorø
Entré: Gratis for begge arrangementer, men foredraget kræver billet
Kontakt for læsekreds: roseg@soroe.dk
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her