Foredragsrække om danske kunstnerkolonier på Sorø Kunstmuseum

dato

Tag med på en rejse gennem Danmarks kunsthistorie, når Sorø Kunstmuseum inviterer til en spændende foredragsrække om kunstnerkolonier fra slutningen af 1800-tallet til midten af 1900-tallet. Cand.mag. Vanja Falk og cand.mag. Ida Lehrmann vil guide dig gennem de kunstneriske udviklinger og fællesskaber, der prægede denne tid.

Sorø Kunstmuseum byder velkommen til en inspirerende foredragsrække, der udforsker de kunstnerkolonier, der blomstrede op i Danmark fra slutningen af 1800-tallet til midten af 1900-tallet. Under ledelse af cand.mag. Vanja Falk og cand.mag. Ida Lehrmann, begge fra Sorø Kunstmuseum, vil deltagerne få mulighed for at dykke ned i de kunstneriske udviklinger og fællesskaber, der opstod i de enkelte kolonier.

Fra Skagen til Bornholm

Kolonierne, der strakte sig fra Skagen til Bornholm, vil blive udforsket i dybden, med fokus på de landskaber, der definerede kunstnerkoloniernes placeringer og kunstnernes motivvalg. Foredragsrækken vil tage deltagerne med på en rejse fra cirka 1870'erne og et godt stykke ind i den danske modernisme og ekspressionisme i 1960'erne.

Program

Foredragsrækken vil omfatte følgende emner:
1. Hornbæk (Ida Lehrmann)
2. Odsherred (Ida Lehrmann)
3. Skagen (Vanja Falk)
4. Bornholm (Vanja Falk)

Praktisk information
Dato: Tirsdag den 1. april 2025
Tid: Kl. 15:15
Sted: Sorø Kunstmuseum, Storgade 9, 4180 Sorø
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut