Ved en kontrol foretaget af Tungvognscenter Øst, en del af Midt- og Vestsjællands Politi, blev to studenterlastbiler forhindret i at køre videre de seneste to dage. Kontrollen fandt sted på rastepladsen i Tuelsø ved Sorø, hvor nummerpladerne på begge lastbiler blev klippet.
En af de kontrollerede lastbiler, som skulle have transporteret studenter i København torsdag og fredag, blev stoppet på grund af flere sikkerhedsproblemer. Lastbilen bremsede skævt, og et sidespejl var så skævt, at chaufføren ikke kunne bruge det til at se bagud. Sidespejlet var desuden forsøgt repareret med snor og gaffatape.
Det er ikke første gang, at denne lastbil har været i problemer. Sidste år blev den også kontrolleret og måtte af med nummerpladerne på grund af skævbremsning.