Krop og bevægelse for mennesker med demens
Fredag den 20. februar 2026 inviterer Kaarsbergcenteret til en session med "Krop og bevægelse" rettet mod mennesker med demens. Deltagerne kan nyde en let opvarmning, efterfulgt af let til moderat bevægelse, og afslutte med en stille stund til blid musik. Øvelserne kan udføres både siddende og stående, så alle kan være med.
Foredrag om livsglæde og humor
Torsdag den 26. februar 2026 kan du opleve bedemand Niels-Peter Holm fra Kerteminde, der holder et foredrag om livsglæde og alvor. Med en kombination af humor og livserfaringer, vil Niels-Peter Holm give sit bud på, hvordan man kan finde glæde i livet. Tilmelding og betaling kan ske via hjemmesiden eller på kontoret onsdage og mandage mellem kl. 10-12 hos Jette Knudtskov.
Dameværelset: Et unikt besøg af politiet
Onsdag den 4. marts 2026 får Dameværelset, som er "Kun for kvinder", et spændende besøg af politiet. Her vil deltagerne få mulighed for at møde politiets bombehunde og få en indsigt i deres arbejde. Det er en unik chance for at opleve, hvordan disse specialtrænede hunde opererer.
Praktiske informationer
Datoer: 20. februar 2026, 26. februar 2026, 4. marts 2026
Sted: Kaarsbergcenteret, Dr. Kaarsbergsvej 3, 4180 Sorø
Målgruppe: Alle
Entré: Ikke oplyst
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her